Preot Silviu Tătulea

Preoți slujitori Iulie 8, 2012

Părintele Silviu Tătulea s-a născut la 2 martie 1986 în oraşul Zărneşti, judeţul Braşov. A urmat cursurile Seminarului Teologic Ortodox Liceal “ Dumitru Stăniloae” din Braşov, în perioada 2001-2006, şi ale Facultăţii de Teologie Ortodoxă “ Dumitru Stăniloae” din Iaşi, specializarea  Teologie Pastorală, în perioada 2006-2010. În perioada 2010-2012 a absolvit cursurile de masterat la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Iași, specializarea Teologie Practică și Pastoral-Misionară. În toamna anului 2010 a  susţinut examenul de capacitate preoţească, sesiunea Octombrie.

În ziua de 24 Februarie 2011 la Catedrala mitropolitană din Iași a fost hirotonit întru diacon de către ÎPS Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.

La 6 Martie 2011 a fost hirotonit preot şi hirotesit duhovnic şi instalat în parohia „ Sfântul Prooroc Ilie“ Ungheni, sat Ungheni, comuna Ungheni, judeţul Iaşi, Protopopiatul II Iaşi, de către PS Părinte Calinic Botosăneanul, Episcop Vicar al Arhiepiecopiei Iaşilor.

Data hirotonire: 2011-03-06

Citește alte articole despre: Parohia Ungheni