Pelerinaj în Dobrogea

Viața parohiei Octombrie 24, 2018

În perioada 03-06 septembrie 2018, parohia noastră a organizat un pelerinaj la mănăstirile din Dobrogea. Traseul a în7ceput cu vizitarea mănăstirilor Cocoş, Saon şi Celic Dere din județul Tulcea, apoi am poposit  în  municipiul Tulcea care este  situat pe malul Dunării. A doua zi am vizitat Mănăstirea Techirghiol unde este mormântul Părintelui Arhimandrit Arsenie Papacioc, şi Mănăstirea Peştera Sfântului Apostol Andrei din județul Constanța. A treia zi am poposit la Catedrala Patriarhală din Bucureşti unde ne-am închinat la moaştele Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou Ocrotitorul Bucureştilor, apoi am vizitat Mănăstirea Cernica unde unde am avut bucuria de a ne închina  la moaştele Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, şi Mănăstirea Snagov din județul Ilfov. În ultima zi a pelerinajului nostru am vizitat Mănăstirea Sinaia şi Mănăstirea Caraiman din stațiunea turistică Buşteni din județul Prahova. Mulțumim lui Dumnezeu pentru aceste binecuvântate zile!

Citește alte articole despre: pelerinaj