Pelerinaj în Banat și Crișana

Viața parohiei August 26, 2019

În perioada 19-23 august 2019, parohia noastră a organizat un pelerinaj la mănăstirile din Banat și Crișana. Traseul a început cu vizitarea mănăstirilor Bistrița și Pângărați din județul Neamț, apoi am ajuns la Mănăstirea Râmeț din județul Alba, unde ne-am închinat la moaștele Sfântului Ierarh Ghelasie de la Râmeț. În a doua zi a pelerinajului nostru am vizitat Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, Catedrala Mitropolitană din Timișoara, unde ne-am închinat la moaștele Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș, și Mănăstirea Șag Timișeni. În a treia zi a călătoriei noastre am vizitat Catedrala din Arad, Mănăstirea Gai din Arad, Mănăstirea Sfânta Cruce din Oradea, Mănăstirea Buna Vestire din Oradea și Catedrala Episcopală din Oradea. În a patra zi a pelerinajului am poposit la Catedrala Mitropolitană din Cluj Napoca, la Mănăstirea Feleacu din Cluj Napoca și la Mănăstirea Nicula, unde ne-am închinat la Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului. În ultima zi a pelerinajului nostru am vizitat Catedrala din Vatra Dornei, Mănăstirea Voroneț, Mănăstirea Humor și Mănăstirea Cămârzani. Mulțumim Lui Dumnezeu pentru aceste binecuvântate zile!

Citește alte articole despre: pelerinaj 2019